מאמרים
מדוע אחוז הבנים שנתפסים במחלות האנורקסיה/בולימיה נמוך בהרבה מאחוז הבנות?

עד לפני זמן לא רב התייחסו למחלות הפרעות האכילה, אנורקסיה ובולימיה בעיקר, כ"מחלות נשים". עם הזמן התגלה שלא מעט גברים נתפסים למחלות הללו אבל על פי נתונים שנאספו עד כה אחוז הגברים נמוך בהרבה מזה של הנשים. ממה שידוע כרגע רק % 10 מהחולים הם גברים. ככול שחקר המחלות הללו מתקדם וככול שהעברת האינפורמציה מתקדמת מתחזקת הסברה שאחוז החולים ממין זכר גבוה בהרבה וישנם הטוענים שעם התקדמות תהליכי ההיחשפות העצמית ברשתות מחד וההתקדמות ביכולות לסיווג והגדרת המחלות מאידך יסתבר שאחוז הגברים אינו נופל מאחוז הנשים. ההנחה שהרוב המוחלט של החולים באנורקסיה ובבולימיה הן נשים, נערות בעיקר, היא למעשה הנחה שצמחה מהתקשורת שמוצפת בסיפורים קשים של נערות שמתו מהמחלות. נושאים כמו "דימוי עצמי" או "להיראות כמו דוגמנית" הם נשיים ולכן סיבות מהסוג הזה, שמובאות בתקשורת, כגורם להתפתחות המחלות "מתאימה" יותר לנערה מאשר לנער. האמת היא שעדיין אין מחקרים מדויקים ולאורך זמן שמתמקדים בגבר ויותר מכך, כשמדובר בגברים ומחלות הפרעות האכילה גם הסטטיסטיקה אינה מדויקת כי ההגדרות המחלות אצל הגברים שונות. מה שמקובל כרגע (הקונצנזוס) כנתוני התחלה הוא שכ % 10 מחולי האנורקסיה/בולימיה הם גברים ושמהבחינה הקלינית אנורקסיה או בולימיה אצל בן זהה לחלוטין לאבחנה של אותן מחלות אצל בת. במחקר שהסתיים לאחרונה ושבו נבדקו 11,467 נערות ונערים בגיל התיכון ועוד 60,861 מבוגרים במטרה לבדוק מהם ההבדלים בין המינים והגילים בנושאים כמו דיאטות וההתייחסות לצורת הגוף (body shape) ואלו התוצאות שהתקבלו:

1. אצל המבוגרים % 38 מהנשים ו % 24 מהגברים ניסו לעשות דיאטה להרזייה.

2. בין התיכוניסטים % 44 מהבנות ו - % 15 מהבנים.

3. על פי תוצאות שאלון, שבו נבדק היחס למשקל, התייחסות לצורת הגוף, דיאטה, והתעמלות ושחולק ל 226 תלמידי תיכון (128 בנות ו 98 בנים) הסתבר ש % 48 מהבנות ו % 26 מהבנים הגדירו עצמם שבעלי משקל עודף (overweight) שעל מנת להפחיתו הבנות מעדיפות דיאטה והבנים התעמלות.

4. בהמשך לממצא הקודם הסתבר (הפעם מבדיקה של 1373 תלמידי תיכון) שבפועל הבנות מנסות להפחית משקל הרבה יותר מהבנים, פי 4 למעשה. כלומר, % 63 מהבנות מנסות בפועל להפחית משקל באמצעות דיאטות והתעמלות ורק % 16 מהבנים. ההפך נכון במקרים של הרצון להעלות משקל, כאן % 28 מהבנים ורק % 9 מהבנות ניסו בפועל. האידיאל התרבותי למבנה הגוף שונה בין המינים. אצל הבנות ההעדפה היא להיות "רזה ואתלטית" ואצל הבנים מעדיפים "גוף שרירי".

5. באופן כללי הבנים מרגישים הרבה יותר נוח מהבנות בקשר למבנה הגוף, רק % 41 מהם מודאגים מהדימוי בעוד שאצל הבנות מדובר ב % 55. יותר מכך, % 77 מהבנים "אוהבים" את המראה הרזה שלהם כאשר האחוז אצל הנשים הוא % 83. הבנים, ברובם, טוענים שכאשר הם נכנסים למשטר של פעילות גופנית הם מרגישים טוב עם עצמם. הבנות תמיד אינן שבעות רצון ממצב הגוף שלהן.

המחקר אינו פותר אומנם את הבעיות שיש לעולם הרפואי עם מחלות הפרעות האכילה אצל הגבר אבל הוא בהחלט יוצר כיוונים למחקרים נוספים.

לאחרונה התפרסם מחקר נוסף שעוסק בנושא והפעם מהמחלקה להפרעות אכילה של אוניברסיטת מונטריאול בקנדה (קנדה אגב היא מהמובילות בעולם בתחום המחקר של הפרעות האכילה). ד"ר Laurence Corbeil-Serre (שהוא גם מנהל מרפאת ה Clinique de la Santé Émotionnelle במונטריאול) שהוביל את המחקר, שפורסם בסוף ספטמבר 2014, מסכם שהתוצאות של המחקר מצביעות על כך שיש דמיון בסימפטומים של המחלות בין גברים לנשים אבל יש עדיין מספר הבדלים שקשורים באישיות, בזיהוי עצמי ובאוריינטציה המינית. "הגלישה למחלת האנורקסיה למשל", אומר Corbeil-Serre, "נוצרת בדיוק מאותן הסיבות, בעיקר מהחשש להשמנה אבל חוסר שביעות הרצון מהגוף אצל הגברים נובע מההתייחסות שלהם לדימוי הגופני שבמקרה של הגבר מתמקד בשרירים". כלומר, האישה גולשת לאנורקסיה בעקבות החשש שהיא "שמנה מידי" ואילו הגבר מגיע מהחשש שגופו אינו שרירי מספיק. "האמנת היא", אומר החוקר, "שהסימפטומים שמובילים את האישה למחלה ברורים ומוגדרים בהרבה בהשוואה לאלו שגורמים לגבר לחלות. יש אין ספור מחקרים שמנסים להסביר את הגורמים למחלה אצל האישה. כמעט ואין מחקרים דומים בנוגע לגבר והמחקר שלנו קידם את הנושא בכמה צעדים" אבל תשובה ברורה עדיין אין. במחקר במונטריאול השתתפו 279 חולים בגילאים 11 עד 36. בנוסף נבדקו 24 מחקרים שנערכו בנושא במהלך 15 השנים האחרונות. זוהו 7 משתנים רלבנטיים שחשובים לקביעת הנסיבות להתפתחות המחלות. שבעת המשתנים שזוהו הם: טיפול במרפאה מתמחה, מצבים שיכולים היו לייצר את הגלישה למחלה, מאפייני אישיות, נטיות מיניות, פעילות מינית, זהות המין והפרעות נפשיות. בין השאר הסתבר שנטיות הומו סקסואליות מהוות גורם בהתפתחות המחלות אצל הגברים ושמספר ההומו סקסואליים שחולים באנורקסיה גדול פרופורציונאלית.

שני המחקרים גירו את התיאבון להמשיך ולחקור את "מעמד" הגבר במחלות הפרעות האכילה ואין שום ספק שנראה עוד מחקרים בטווח בקרוב.

מקורות:

Research on Male and Eating Disorders , החומר נאסף ע"י ד"ר Tom Shiltz, MS, , Rogers Memorial Hospital ספטמבר 2014. קישור, https://www.nationaleatingdisorders.org/research-males-and-eating-disorders

Who are the men and boys suffering from anorexia?- מחקר שנעשה באוניברסיטת מונטריאול בהובלה של ד"ר Laurence Corbeil-Serre. אוקטובר 2014 קישור , http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140929105140.htm

Eating Disorders Statistics - National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders מקור, http://www.anad.org/get-information/about-eating-disorders/eating-disorders-statistics/

Clinique de la Santé Émotionnelle מרפאה לטיפול בבעיות נפשיות ופסיכולוגיות שהוקמה במונטריאול, קנדה בשנת 1972 ע"י ד"ר Michael Spevack מאוניברסיטת מקגיל. המרפאה עצמה עובדת בשת"פ עם המחלקה הפסיכיאטרית באוניברסיטת מקגיל היוקרתית. http://cbtclinic.ca/

 
בית שיקומי
בהוד השרון נפתח בית שיקומי לצעירות הסובלות מהפרעות אכילה. פרויקט ראשוני ויחודי ...
[לידיעה המלאה]
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון, אגף השיקום.
מס' ספק: 83494440
[לידיעה המלאה]
חוות דעת רפואיות
חוות דעת לצורך הכרות בנכות נפשית לביטוח לאומי ומשרד הביטחון בכל מגוון של תחלואה ...
[לידיעה המלאה]
תודות יזמות עיסקית
מכתבי תודה
[לידיעה המלאה]