מאמרים
השפעת המיקרואורגניזם בקיבה על אנורקסיה

מחקר חדש שפורסם לאחרונה ב Psychosomatic Medicine רומז על כך שקהילות המיקרובים בבטנם של אנשים שסובלים ממחלת האנורקסיה שונות מאלו שנמצאות אצל אנשים בריאים. יותר מכך, החוקרים, שבצעו את המחקר בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת צפון קרולינה, טוענים שחוסר המשקל של קהילות האורגניזמים שראו אצל חולי אנורקסיה קשור כנראה לסימפטומים פסיכולוגים שקשורים במחלה שמציגה את אחוזי המוות הגבוהים ביותר בתחום הבריאות הנפשית. את המחקר הוביל הפרופסור לרפואה אייאן קרול מהמרכז לביולוגיה של המעי באוניברסיטת צפון קרולינה.

ידוע מזה זמן רב שככול שהמגוון והשונות של קהילות המיקרובים במעיים גדול יותר זה סימן לבריאות טובה. מחקרים קודמים גם הצביעו על קשר שבין מגוון קהילות המיקרובים למה שקרוי "ציר קיבה-מוח" (gut-brain axis ). במחקרים קודמים שתלו מדענים קהילות מיקרובים שנלקחו מאדם שסובל מהשמנת יתר בקיבת עכברים בריאים שגדלו בסביבה סטרילית. לאחר ההשתלה פתחו העכברים השמנת יתר מה שמרמז שמיקרובים מהבטן מסוגלים לגשר מחלות. תופעות דומות התגלו בעכברים סטריליים בהם הושתלו קהילות בקטריה מאנשים שסובלים מלחצים נפשיים ומחרדה (anxiety).

קבוצת החוקרים באוניברסיטה ניסתה לבדוק בהמשך המחקר אם שינויים בקהילות הבקטריה בבטן יכולים גם לעזור לחולי אנורקסיה לשמר משקל ומצב רוח יציב לאורך זמן. החוקרים לקחו דגימות צואה מ 16 נשים שהגיעו למרכז מאובחנות כאנורקטיות ולאחר מכן, כשאובחנו כבריאות לאחר הטיפול, לקחו שוב דגימות צואה מאותן 16 נשים. קהילות הבקטריות, לפני ואחרי, בדוגמיות נבדקו בקפדנות. בנוסף לקחו החוקרים דוגמיות מקבוצת אנשים בריאים לחלוטין לצורך ההשוואה. סוזן קליינמן, דוקטורנטית אז באוניברסיטה, שכתבה למעשה את המחקר, מצאה הבדלים מהותיים בקהילות הבקטריה שלפני ואחרי. הדוגמיות שנלקחו מהנשים כשהגיעו למרכז הרפואי מאובחנות באנורקסיה הראו שמגוון קהילות הבקטריה בדוגמיות היה קטן וכך גם השונות (diverse) שבין הקהילות. הדוגמיות שנלקחו מאותן 16 נשים כשהשתחררו בריאות הראו עלייה ברורה בשונות ובמגוון אבל עדיין היו נמוכות בהשוואה לקבוצת האנשים הבריאים לחלוטין. נמצא שככול שהשוני והגיוון של הבקטריות משתפרים עם השיפור במשקל מסתמן גם שיפור ברור במצב הרוח של חולות האנורקסיה מה שרומז על קשר. השאלה הבאה שעלתה במחקר היא האם שפור במגוון, בשונות ובמספר הקהילות הבקטריאליות שכביכול התקדם עם השיפור במחלה מאותת או יכול לעזור בעצירת הסימפטומים שקשורים בהפרעות אכילה? כלומר, מה משפיע בדיוק על מה? שאלה זו לא נענתה עדין אבל ד"ר אייאן קרול וקבוצת המחקר שבראשותו קבלה מענק המשך של 2.5 מיליון דולרים מהמכון הלאומי לבריאות הנפש, לדברי קרול, "בשלב זה אנחנו לא יכולים לטעון שחוסר שווי המשקל הבקטריולוגי גורם לסימפטומים של אנורקסיה נרווזה ואחרים (כמו דכאון וחרדה) אבל נראה שהוכחנו שההגבלה החמורה של הכנסת מזון שהיא לב בעיית האנורקסיה, משנה את ההרכב של קהילות המיקרובים בקיבה. יש כאן מעגל זדוני (vicious cycle) ובמחקר הבא נצטרך לנסות ולראות אם, באמצעות שליטה על קהילות המיקרובים, נוכל לעזור למטופלים להימנע מהמחלה או לעצור אותה ולהחזיר הגלגל אחורה".

הטיפול באנורקסיה נרווזה חייב בשיפור. תהליך החזרה למשקל נאות ולתזונה נורמלית הוא קשה ביותר והרבה יותר קשה לשמר אותו. חלק גדול מחולי אנורקסיה ש"הבריאו" חזרו למחלה לאחר זמן. המכון הלאומי לבריאות הנפש מאמין שאם שינויים ספציפיים במיקרובים יכולים להפחית את הקשיים, לאפשר רגולציה טובה יותר לשינויים במשקל ובמצב הרוח כדאי להשקיע בכך אפילו ע מנת להבין יותר את פעילות המיקרובים. "זה לא עומד להיות קליע הקסם (magic bullet) לחולי אנורקסיה נרווזה", אמר ד"ר קרול, "כי יש לא מעט גורמים נוספים שמעורבים. אבל אם אנחנו מאמינים שלבקטריות הקיבה (בקטריות בְּנֵי המעיים, gut microbiota) יש קשר למחלה זו ולאחרות ואנחנו ראינו שכן, זה דורש המשך המחקר לטובת החולים הרבים".

מחקרים על ההשפעה או הקשר של קהילות המיקרובים בקיבה (בקטריות בני המעיים) על מחלות שונות ומשונות, כולל סרטן ואפילו אוטיזם נערכו בשנים האחרונות ועם הזמן וההתקדמות הטכנולוגית נעשות, מפעם לפעם, פריצות דרך משמעותיות. מסתבר שמתקרבים ליום שבו יוכלו מדענים תחילה ועולם הרפואה לאחר מכן להגיע לפתרון בחלק גדול מאותן המחלות שכרגע אין להם מענה.

מקורות:

Gut microbiota has implications for anorexia: מאמר של Yvette Brazier שהופיע ב 7.10.2015 ב Medicalnewstoday. המאמר הופיע בעקבות מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה. קישור

The Intestinal Microbiota in Acute Anorexia Nervosa and During Renourishment: Relationship to Depression, Anxiety, and Eating Disorder Psychopathology: מחקר שפורסם במגזין Psychosomatic Medicine ב 1.10.2015. את המחקר בצעה קבוצת חוקרים בראשותם של ד"ר Ian Carroll, הכלכלנית/בנקאית ד"ר Kleiman, Susan מGillings School of Global Public Health באוניברסיטת צפון קרולינה והפסיכולוגית ד"ר Watson, Hunna מאוניברסיטת Curtinבאוסטרליה. קישור

The gut microbiome: how does it affect our health?: מאמר שנכתב, במרץ 2015, ע"י Honor Whiteman כתבת הבריאות של Medical News Today. קישור

 
בית שיקומי
בהוד השרון נפתח בית שיקומי לצעירות הסובלות מהפרעות אכילה. פרויקט ראשוני ויחודי ...
[לידיעה המלאה]
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון, אגף השיקום.
מס' ספק: 83494440
[לידיעה המלאה]
חוות דעת רפואיות
חוות דעת לצורך הכרות בנכות נפשית לביטוח לאומי ומשרד הביטחון בכל מגוון של תחלואה ...
[לידיעה המלאה]
תודות יזמות עיסקית
מכתבי תודה
[לידיעה המלאה]