מאמרים
ההשלכות של מהפכת האינפורמציה על הפרעות האכילה

התקדמות מהפכת האינפורמציה, במיוחד מאז הכנסת האלחוט והטלפוניה החכמה למערכת, הביאה לשינויים דרסטיים בכול אורחות החיים וזה לא פסח גם על הרפואה. מה שחשוב יותר הוא שחשיפת האינפורמציה בכול תחום, גלובלית ולעיני הציבור כולו גורמת לשינויים בהסתכלות על דברים. זה נכון גם במקרה של מחלות הפרעות האכילה שהיו מזוהות בעבר עם התרבות המערבית, חברת השפע והדימוי העצמי המערבי. ככול שהאינפורמציה זורמת מכול הכיוונים כך גם מסתבר שמחלות הפרעות האכילה הן מחלות גלובליות, לאו דווקא קשורות למערב ולתרבות המערבית וההסתכלות עליהן שונה מחברה לחברה.

הירחון להפרעות אכילה (Journal of Eating Disorders ) "עושה סדר" בנושא. מדובר בירחון שהוא למעשה "במת רשת" להבעת דעות ואינפורמציה בנושא הפרעות אכילה ומכול רחבי העולם. הוא אוסף מידע ומפזר אותו לכול דכפין, מפרסם כתבות ומחקרים מכול רחבי העולם ומשמש למעשה במה לכול הנושא וההתפתחויות בו. הירחון מוציא, מידי שנה, סקירה שנתית תחת הכותרת "The Current Status of Eating Disorders: General and Special Population studies” שסוקרת את מצב המחלות בעולם באמצעות מחקרים שנעשים בכול רחבי העולם, עדכון על מצב המחלות הללו בעולם. השנה ערכו את הכנס לציון המצב בניו זילנד והמאמר נפתח בהסבר מדוע דווקא שם, בקצה העולם. "כאשר הגיע, במאה ה 18, החוקר המפורסם תומאס קוק לקצה השני של העולם מבריטניה וגילה את שירתן ויופיין של הציפורים שם לקח שנים רבות עד שיכול היה  לתאר את המקום ובעלי החיים שם לעולם המערבי. אנחנו מכנסים את הכנס השנתי באותה פינה היום על מנת להראות שאינפורמציה היום עוברת בשבריר שניות מקצה העולם אל קצהו..". החלק הארי של האינפורמציה אודות ההתפתחויות בתחום מחלות הפרעות האכילה ב 2015 הגיע מדרום מזרח אסיה, אותו חלק בעולם שעד לפני זמן לא רב נחשב כ"נקי" ממחלות אלו. "מהפכת האינפורמציה", מסכם עורך הירחון, "מוכיחה שמחלות הפרעות האכילה הן בעיה גלובלית וגם ממשיכות לגדול". הירחון מסביר שבגלל התפשטות האינפורמציה באמצעות הרשת והאלחוט בעולם הוא מסוגל היום לקבל נקודת השקפה נכונה יותר על מצב המחלות ומה חושבים החוקרים, בזמן אמת, על המחלות וההתפתחות שלהן בכול פינה בעולם, "אין שום ספק", כותב העורך, "שזה הכרחי ומחויב שנבין את המחלות ואיך לנהל המלחמה בהן והשיקום מעבר  לנקודת המבט של הסביבה שלנו. בגלל היכולת ללמוד את הנעשה בתחום בכול סביבה על פני כדור הארץ החלטנו, לסיכום של 2015, לתת את הכותרת שניתנה". כפי שנאמר חלק גדול מהמחקרים והכתבות בנושא הפרעות האכילה במהלך 2015 הגיע מאסיה וזה כולל את המחקר החשוב The rise of eating disorders in Asia: a review של החוקרים Pike KM ו - Dunne PE מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק שיצא בספטמבר 2015. הסקר הזה מוכיח שאסיה, בדיוק כמו אירופה וארה"ב, סובלת גם היא מהתפשטות המחלות. יותר מכך, אתר הירחון  מעביר לקוראיו ברחבי העולם את בקשת מרכז המרפאות של ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization Global Clinical Practice network) שיועברו אליו חומרים בנושא המחלות מכול מקום בעולם. התקווה היא שריכוז החומרים יביא כבר במהלך 2016 להסתכלות חדשה וגלובלית על המחלות ועל הדרכים לטפל בהן. לצד השינויים שהמידע יביא בקריטריונים לאבחון ולטיפול במחלות מסתבר שגם הגדרת המחלה, "מה זה בדיוק הפרעת אכילה?", תשונה. החוקרים פייק ודון סקרו במחקרם את השוני שבהגדרת הפרעות אכילה בין קבוצות אוכלוסייה שונות באסיה. למשל, אצל נשים אנורקטיות ביפן לא מתייחסים לתופעות כמו "דימוי גוף" או "חרדה מהשמנה". השניים גילו שגורמים כמו התיעוש של האזור או האורבניזציה חשובים שם יותר להבנת הגידול בהפרעות האכילה מאשר הגורם של "ערכי התרבות המערבית ("Westernization” cultural values).

הירחון לפיכך ינסה להפוך עצמו לבמה גלובלית פתוחה (Open Access) להבנת ההשפעות הגלובליות על התפתחות המחלות, השפעות אזוריות, חברתיות וסוציאליות באזורים שונים והם מקווים שחשיפת האינפורמציה תשפר משמעותית את המלחמה במחלות.

מקורות:

globalisation and the journal of eating disorders :Open Access: מאמר מערכת של הירחון Journal of Eating Disorders  בסקטור ה - Eating disorder biomed central . המאמר נכתב ע"י Phillipa Hay - Centre for Health Research, School of Medicine, Western Sydney University  ו - Stephen Touyz מ School of Psychology Faculty of Science, University of Sydney קישור:  https://jeatdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40337-016-0099-x

The rise of eating disorders in Asia: a review, מחקר של החוקרים Pike KM ו - Dunne PE מהמחלקה הפסיכיאטרית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק שיצא בספטמבר 2015.  קישור: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26388993

 

 

 
בית שיקומי
בהוד השרון נפתח בית שיקומי לצעירות הסובלות מהפרעות אכילה. פרויקט ראשוני ויחודי ...
[לידיעה המלאה]
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון
מרפאת נופית ספק מוכר של משרד הביטחון, אגף השיקום.
מס' ספק: 83494440
[לידיעה המלאה]
חוות דעת רפואיות
חוות דעת לצורך הכרות בנכות נפשית לביטוח לאומי ומשרד הביטחון בכל מגוון של תחלואה ...
[לידיעה המלאה]
תודות יזמות עיסקית
מכתבי תודה
[לידיעה המלאה]